headerphoto
Historia Orkiestry PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 21 kwietnia 2010 16:23

Historia Zespołu Muzycznego "Orkiestra" w Mystkowie:

Rok 1910 - Polska znajdowała sie pod zaborami. Państwa zaborcze Austria, Niemcy i Rosja starały sie o wynarodowiernie Polaków, a gdy się im to nie udawało próbowali zdeprawować naród polski. W szkołach uczono po nimiecku i po rosyjsku a na kolejach, w wojsku, i urzędach panował język państwa zaborczego. W państwie niemieckim nawet pacierza nie wolno było po polsku odmawiać. W narodzie polskim panowało przygnębienie.
Zbliżała się 500 - letnia rocznica (15 lipiec 1410) bitwy pod Grunwaldem, w której to bitwie, rycerstwo polskie, pod dowódstwem króla polskiego Władysława Jagiełły pobito na głowę niemiecki Zakon Krzyżaków i pomagające Krzyżakom rycerstwo niemieckie. Rocznicę tą, postanowiono obchodzić bardzo uroczyście, ażeby podnieś i ożywić ducha polskości w narodzie.
W zaborze austyjackim Polacy mieli dużo swobody, mieli swój Sejm Krajowy i samorząd - wolno im było mieć różne organizacje narodowe, śpiewać polskie patriotyczne pieśni itp. Dlatego też tu w Krakowie, pod zaborem austryjackim, postanowiono urządzić wielką narodową manifestację, w rocznice bitwy pod Grunwaldem.
Ignacy Paderewski, artysta - myzyk, o światowej sławie, ufundował na pamiątke tej rocznicy pomnik narodowy, który stanął w Krakowie na placu Matejki. Odsłoniecie tego pomnika miało nastapic 15 lipca 1910 roku w 500 - letnią rocznicę sławnego Zwycięstwa pod Grunwaldem.
Na tę wielka urzoczystość, zjechali się do Krakowa Polacy (tj. delegacje z wieńcami) ze wszystkich zaborów, a nad to Polacy mieszkający stale za granicą: z Wiednia, Budapesztu, Włoch, Francji, Belgii, Ameryki Południowej, Kanady, Australii, a nawet kolonia polska z Turcji oraz innych krajów. Przybyli do Krakowa na tę uroczystość przedstawiciele Narodu Polskiego ze wszystkich stanów i zawodów.
I z naszych wiosek należących do parafi, pojechali na uroczystość Grunwaldzką do Krakowa; z Cieniawy Jan Ogorzałek, z Mszalnicy Wojciech Kiełbasa, a z Mystkowa Jan Gieniec, syn Franciszka.
Wielka poetka, Maria Konopnicka, napisała na tę uroczystość wiersz "Rotę" zaczynającą sie od słów "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród", a Feliks Nowowiejszki, muzyk, kompozytor, ułożył i napisał do tego wietsza melodię. Kiedy na uroczystości Grunwaldskiej w Krakowie nastąpiło odsłonięcie pomnika, zebrani tam przedstawiciele Narodu Polskiego, ujrzeli wspaniały pomnik: Na wysokim, marmurowym cokole, na wspaniałym koniu siedział król Polski Władysław Jagirłło, w koronie na głowie, w lewej ręce miał berło królewskie, a w prawej wysoko wzniesieony miecz - oznakę zwycięstwa. U podnuża pomnika leżał powalony na obie łopatki, śmiertelnie poraniony, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego - obok niego leżał wypadły z martwej ręki miecz krzyżacki. W środku pomnika na cokole widniał napis: "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę". Wtedy wszyscy zgromadzeni na tej urzoczystości zaczęli wielkim głosem śpiewać pieśń z pod Grunwaldu "Bogurodzica". Zawtórowały im liczne orkiestry i kapele ludowe przybyłe ze wszystkich stron kraju na tę uroczystość.
Opowiedanie o tej uroczystości Grunwaldskiej, jest tu dlatego opisana, ponieważ obecny na tej uroczystości w Krakowie Jan Gieniec z Mystkowa, tak się przejął i zachwycił usłyszaną muzyką orkiestr i kapeli ludowych, grających na tej uroczystości, że po powrocie do domu, postanowiła założyć w Mystkowie orkiestrę, grającą na dętych instrumętach. A ponieważ sam był już dawniej muzykiem klarnecistą - gromadził koło siebie zespół miejscowych muzyków zachęcajac ich do założenia orkiestry. Taki był początek i podłoze powstania w Mystkowie Zespołu Muzycznego "Orkiestra", grającego na dętych instrumetach.
Zespołu Muzyczny "Orkiestra" brał udział w uroczystościach religijnych w kościele, a także w pielgrzymkach (pieszo) do Tuchowa, Starego Sącza. Dwa razy po I wojnie światowej, dwa razy, a po II wojnie w 1946 z pielgrzymką w Kalwarii Zebrzydowskiej, grając pieśni na Dróżkach. Występowali w uroczystościach narodowych, państwowych, świętach i pochodach ludowych, imprezach społecznych i festynach czy dożynkach, wreszcie na ślubach, czy pogrzebach swych członków i na zaprosznie innych obywateli.
Zespół był jedyną organizacją kulturową na terenie trzech wiosek (Mystkowa, Mszalnicy, Cieniawy), z których rekrutowali sie członkowie Zespołu. Wielką pomoc w załozeniu i organizowaniu Zespołu okazał proboszcz parafii, ks. kanonik Jan Jarzębiński. On to zachęcił z ambony młodzież, do wstępowania w szeregi Zespołu. Potem zajął się sprowadzeniem instrumentów muzycznych z fabryki instrumentów w Czechach, wreszcie sprowadził do parafii organiste - kapelmistrza, który uczył członków Zespołu gry na poszczególnych instrumentach. Lekcje gry odbywały się w domu organisty na organistówce.Zespół uchwalił statut i wybrał zarząd z prezesem na czele.

Członkowie Założyciele Zespołu Muzycznego:

Lp.

Nazwisko Imię

Miejsce zamieszkania

1

ks. kanonik Jarzębiński Jan

Mystków

2

Gieniec Jan

Mystków

3

Poręba Andrzej

Mystków

4

Poręba Stanisław

Mystków

5

Laskosz Józef

Mystków

6

Nowak Jan

Mystków

7

Gieniec Józef

Mystków

8

Michalik Marcin

Mystków

9

Ogorzałek Piotr

Mystków

10

Laskosz Władysław

Mystków

11

Michalik Józef

Mystków

12

Poręba Franciszek

Mystków

13

Bomba Andrzej

Mystków

14

Marszałek Jan

Mystków

15

Bochenek Wojciech

Paszyn

16

Poręba Jan

Mystków

17

Ogorzałek Józef

Mystków

18

Gieniec Franciszek

Mystków

19

Michalik Jan

Królowa Polska

20

Ogorzałek Józef

Mszalnica

21

Kachniarz Karol

Mszalnica

22

Górka Kazimierz

Mszalnica

23

Kiełbasa Jan

Mszalnica

24

Kiełbasa Antoni

Mszalnica

25

Kruczek Wojciech

Mszalnica

26

Wójcik Jan

Mszalnica

27

Kachniarz Kazimierz

Mszalnica

28

Kiełbasa Wojciech

Mszalnica

29

Kruczek Wojciech

Cieniawa

30

Ogorzałek Kazimierz

Mszalnica

Zmieniony: poniedziałek, 10 czerwca 2013 16:54