headerphoto
Szlaki turystyczne


Gmina Kamionka Wielka posiada bardzo dużo walorów turystycznych. Połączenie komunikacyjne z powiatem i województwem jest dobre. Dużą atrakcyjność gminy dają walory środowiskowe oraz żywy folklor i bogate życie kulturalne. W Kamionce Wielkiej funkcjonują zespoły ludowe i taneczne. W gminie działa także wyciąg narciarski i piesze szlaki turystyczne:

szlak żółty
prowadzi od stacji kolejowej w Jamnicy na południe gminy. Przecina rzekę Kamionkę, a następnie biegnie wzgórzem, oddzielającym tę rzekę od Kamienicy Nawojowskiej. W tej części szlaku podziwiać możemy panoramę Nowego Sącza, a na zachodzie pasma Jaworzyny Krynickiej. Dalej przechodzimy przez wierzchołek Skalnika (672m n.p.m.). Z Jamnicy ten odcinek szlaku żółtego pokonujemy w 3-3,5h. Z Czereśli schodzimy w kierunku wschodnim, docierając do granic gminy, gdzie biegnie szlak niebieski. Dalej szlak prowadzi do Florynki, dokąd dojdziemy za 2h.

szlak niebieski
prowadzi z Krynicy przez Kamionkę do Nowego Sącza. W granicach gminy Kamionka przypada tylko niewielki jego odcinek skrzyżowania z żółtym szlakiem poprzez Górę Wojenną (1794m n.p.m.) do drogi Kamionka Wielka - Florynka pomiędzy Boguszą a Binczarową. Przechodząc przez Binczarową szlak wspina się na najwyższy szczyt wału Jaworzyna równoległego do pasma Czereśli - Jaworze. Ten odcinek pokonujemy w ok. 2h. Z Jaworza skręcamy w lewo na szczyt Postawnego (981m n.p.m.)

Wszystkie te walory turystyczne i historyczne sprawiają że gmina Kamionka Wielka jest bardzo atrakcyjną miejscowością z bogatą historią, kulturą i tradycją